VZNIK KAPELY SELF MADE

25/03/2015 13:28

Kapela SELF MADE vznikla počátkem února 2015 rozšířením sourozeneckého dua GENY, které tvořili sourozenci René (Tesák) a Alena (Smajlí) Matláškovi. Kapela SELF MADE hraje vlastní (autorskou) tvorbu. Žánrově spadá do kategorie folk-rock.

Autorem a zároveň kapelníkem je 17-letý René Tesák Matlášek, hrající na akustickou a elektrickou kytaru. Jeho 14-letá sestra Alena Smajlí Matlášková hraje na baskytaru a spolu s bratrem zajišťuje základ vokálů. Dalším členem je 17-letý Vojtěch Lukáš, který hraje na klávesy a klarinet. Za bicí usedl 14-letý talent Tomáš Vašíček, který také pochází z muzikantské rodiny (i jeho otec je bubeníkem). Tito čtyři členové kapely SELF MADE jsou z Ostravy. Posledním členem kapely je Vít Štaigl, protagonista úspěšné dětské kapely VODNÍCI z Mohelnice, odkud pochází. I on je dítětem muzikantů, jeho rodiče Věra a Jan Štaiglovi jsou členy úspěšné folk-trampské kapely MADALEN z Mohelnice. Zkoušení je sice logisticky trochu náročnější (přejezdy Ostrava-Mohelnice), ale stojí to za to. Víťa Štaigl je nejen zdatným třetím vokálem v kapele, ale především nesmírně talentovaným sólovým kytaristou.

Proč SELF MADE ? Znamená to vlastní výrobu. Název je velmi přesně charakterizuje, protože vlastním autorstvím jejich self made ani zdaleka nekončí. Dali se dohromady sami, což je u takové juniorské kapely docela ojedinělý jev – většinou si nějaký učitel ZUŠ všimne dětí, které navštěvují uměleckou školu a zkusí je dát dohromady. Stejně, jako jim obvykle pak pomáhá kapelu vést a aranžovat písničky. To se kapely SELF MADE netýká. I tyto nelehké záležitosti si řeší sami, vlastními silami, vlastními nápady. Název SELF MADE je tedy vystihuje lépe, než cokoli jiného.

Krátká existence kapely by napovídala, že si ještě počkáme, než se bude jejich muzika dát poslouchat. U SELF MADE je však situace trochu jiná. Tři z pěti členů (Tesák, Smajlí a Víťa) mají bohaté zkušenosti z pódií všech velikostí po celé ČR a na jejich muzice je to znát.

14.března 2015 se poprvé veřejně prezentovali (po 5 týdnech existence) na oblastním kole celostátní autorsko-interpretační soutěže Folkový Kvítek v Ostravě-Michálkovicích a bez zaváhání postoupili do celostátního finále, které proběhne 8.-9.května 2015 na Konopišti. Jejich dosavadní renomé (MAROD, GENY, VODNÍCI, MADALEN) dávají dobrou nápovědu organizátorům festivalů a ti projevují svůj zájem o kapelu SELF MADE, přestože je ještě živě málokdo slyšel. Jde například o nabídku vystoupení na 40.ročníku prestižního festivalu Mohelnický Dostavník. Samotní členové SELF MADE jsou nesmírně potěšeni, že tomu tak je.

Z produkce kapely SELF MADE čiší radost, nadšení a energie a bude jistě zajímavé sledovat jejich muzikantskou dráhu. Je skvělé, že o sobě mladí muzikanti vědí a dokážou spolu tvořit a dělat lidem radost. 

Dobrou zprávou je, že folková muzika není v Česku ohrožena a že je dost mladých muzikantů, kteří nastupují a mají co říci. Kapela SELF MADE patří do této „České líhně“ a zaujala místo ve společnosti kapel VODNÍCI, NAUTICA, MOTÝLÍ DEFEKT, VÉDÉVÉČKA a dalších.